ZAJÍMAVOSTI
Péřové výplně pro zdravý spánek
Člověk stráví zhruba třetinu svého života v posteli. Zdravý a klidný spánek je důležitý pro spokojený život; nabíjí nás a dělá nás šťastnými.
Výjimečné vlastnosti peří poskytují optimální klima, aby vaše pokožka mohla dýchat a vy se probouzeli úplně odpočinutí. Péřové přikrývky absorbují velké množství vlhkosti a tím zaručují přirozenou tepelnou regulaci během spánku.
Kvalita peří se určuje podle schopnosti uzamknout uvnitř vzduch, čím vice, tím lépe. Dalším znakem kvality je schopnost peří udžet si stálý tvar, zůstat nadýchané. Čím rychleji se lůžkoviny vrátí do svého původního tvaru, tím vyšší je jejich kvalita.
Aby vaše péřové lůžkoviny vydržely stále tak kvalitní a načechrané, neměli byste je přiliš stlačovat. Čím je péřová výplň kvalitnější, tím je peří při stejném objemu lehčí.
Druhy péřových přikrývek
Prošívaná přikrývka
Prošívané deky jsou nejběžnějšími druhy přikrývek, jsou ušity tak, že se přikrývka skládá z pravidelných čtverců. V rozích čtverců není výplň, což umožňuje lepší cirkulaci vzduchu. Prošívané přikrývky s lehkou výplní jsou vhodné pro letní měsíce. Velmi oblíbené jsou rovněž tzv. celoroční přikrývky se středně silnou výplní. Vzhledem k jednoduché údržbě jsou tyto přikrývky vhodné i pro hotely.
Kazetová přikrývka
Kazetové přikrývky se vyznačují všitými vnitřními trojrozměrnými komorami, které mají rozměry 1,5 cm až 10 cm, v závislosti na kvalitě výplně a hřejivosti přikrývky. Většina přikrývek se vyrábí v úpravě 4 x 6 komor ve standardní velikosti přikrývky 135×200 cm. Takovéto rozdělení přikrývky do komor zaručuje rovnoměrné rozdělení péřové výplně a tím se maximalizují izolační vlastnosti deky, cirkulace vzduchu a její absorpční schopnosti.
Tříkomorový polštář
Revoluční konstrukce tohoto luxusního polštáře se skládá z dvou vnějších komor a jedné komory vnitřní. Vnitřní komora je naplněna z pravidla kachním/husím peřím, což zajišťuje optimální objem a oporu. Obě vnější komory pak obsahují prachové peří, které má za výsledek pocit měkkosti, hebkosti a příjemného pocitu „teplého objetí“ během spánku.
Jednokomorový polštář
Naše jednokomorové polštáře poskytují perfektní oporu hlavy během spánku, která drží svůj tvar a plní se zpravidla nízkoprocentním kachním/husím prachovým peřím. Tyto produkty jsou zejména cenově velice zajímavé.
.
Pod kterou přikrývkou spát v létě a pod kterou v zimě?
Přikrývky plněné peřím nebo prachovým peřím je ideální jak v létě, tak v zimě, k tomu je možné vybrat si adekvátní úroveň hřejivosti.
Hřejivost – hmotnost výplně
lehká, letní: | 150g – 400g |
lehká&teplá, celoroční: | 300g – 750g |
teplá, zimní: | 600g – 1000g |
extra teplá: | 800g – 1400g |
Výběr přikrývek podle individuálních potřeb a teplotního typu
- Lehce se potíte? Nebo spíte v teplé, vytopené místnosti (20-25°C)? Jestliže odpovídáte na tyto otázky kladně, pak si vyberte slabší přikrývku.
- Spíte v poměrně stálé teplotě (18-20°C) nezávisle na ročním období? Máte průměrné požadavky na teplotu přikrývky? V tomto případě Vám doporučujeme deku se středními teplotními vlastnostmi.
- Snadno se prochladíte? Spíte v relativně chladném prostředí (16-18°C)? Pokud ano, tak si zvolte teplou nebo zimní přikrývku.
Jak velká by měla přikrývka být?
Vědci zabývající se spánkem přišli se studií, že ideální přikrývka, pod kterou se cítíte nejlépe, by měla být minimálně o 30 cm (nebo 20-25%) větší než je velikost Vašeho těla. Naše chodidla jsou nejhůře prokrvenou částí těla a navíc bývají částí těla vyčnívající z příliš krátké přikrývky, což je příčinou neklidného spánku. Plnohodnotný spánek je zaručen pouze, pokud se člověk v posteli může natáhnout a přesto být stále pod příjemně teplou přikrývkou.
Pro osoby většího vzrůstu nabízíme také deky o komfortní velikosti (135×220 cm a 155×220 cm), tyto přikrývky zároveň poskytují komfort i osobám normálního vzrůstu.
Na své si přijdou i páry, které rády sdílí jednu přikrývku, pro takové se nabízí varianta přikrývky o velikosti 200×200 cm, stejně jako 240×200 cm.
Jak pečovat o lůžkoviny z prachového peří?
Lůžkoviny z prachového peří se těší velké popularitě. Aby vám vše vydrželo dlouho jako nové a stále funkční , je důležité se o to dobře starat. Rozhodně však není nutné běhat do čistírny. Níže vám ukážeme, že péče o vaše lůžkoviny není žádná věda.
Vyvětrejte a načechrejte. Každé ráno vyvětrejte, aby se vstřebaná tělesná vlhkost mohla znovu odpařit. Větrání vaši ložnice je důležité nejen pro klidný spánek, ale také pro dlouhověkost vašich lůžkovin. Přikrývku a polštáře nezapomeňte protřepat. Načechrá se tím náplň přikrývky, nasaje čerstvý vzduch a vše se vrátí do původního nadýchaného tvaru. Při větrání dbejte na to aby nebyl okolní vzduch příliš vlhký (mlha, deštivé počasí apod..).Dále se určitě vyvarujte větrání na přímém slunci, které může polštář, či přikrývku nadměrně vyhřát a spustit nechtěné procesy v náplních uvnitř.
Jemně čistit. Odstranit jemný prach či nepatrné péřové částice můžete použitím měkkého kartáče nebo jemným protřepáním. Lůžkoviny neklepejte jako například koberec! Může dojít k poškození přikrývky, porušení peří a k negativnímu ovlivnění načechranosti náplně. Vyhýbejte se také vysávání. Vysavač poškodí textil, povolí plátno a přikrývka již dále nebude peří nepropustná. Občas se může stát , že prolézá peříčko skrze sypek. V tomto případě je ideální peříčko zkusit zastřihnout a zbytek zatlačit zpět do sypku (toto platí i v případě péřových bund či spacáků).
Praní a sušení. Přikrývku samozřejmě můžete předat k odbornému avšak poměrně drahému čištění v čistírně. My doporučujeme lůžkoviny prát ve vlastní pračce o minimální kapacitě 7 kg s jemným pracím prostředkem při teplotě 60° C nebo nastaveným “péřovým” programem. Před praním je dobré zkontrolovat zda není peřina či polštář mechanicky poškozen a potřebuje např. zašít. Klíčového efektu dosáhnete sušením sušičce. Také zde platí minimální doporučená kapacita 7kg. Do sušičky je dobré přidat 3-4 míčky/balónky do sušičky nebo alespoň tenisové míčky, které během sušení náplň krásně načechrají a proces sušení také urychlí. Pozor, vždy vysušit do úplného sucha!!! Může se stát, že jeden sušící program nestačí a je třeba jej prodloužit. Perfektní usušení v kombinaci s míčky navrací peří jeho původní či dokonce ještě lepší nadýchanost.
Polštáře je dobré vyprat alespoň jednou za 2 roky.
Peřinám stačí vyprání každé 3 -4 roky.
Vše samozřejmě podléhá hlavně individuálnímu zdravému úsudku.
Alergie na peří?
Nic není tak, jak se na první pohled může zdát.
Husí a kachní peří se stalo v posledních letech hitem spousty domácností. S nárůstem popularity přichází ruku v ruce i některé pochybnosti a mýty.
Navzdory všeobecnému přesvědčení, alergie na peří a prachové peří nejsou příliš časté, spíše by se dalo říct, že jsou vzácné. Alergii si můžeme vypěstovat téměř na všechno. V případě peří je to ale méně časté, než se donedávna věřilo. Mnoho lékařů, zcela mylně, doporučuje těm, kteří jsou náchylní k alergiím, aby vyměnili ložní prádlo plněné peřím za přikrývky se syntetickou výplní.
Na základě nových vědeckých studií však tento mýtus související s údajnými negativními vlastnostmi nacházejícími se v ložním prádle z peří, musel být revidován, a dokonce zcela vyvrácen!
Například alergologové z The Ohio State University Wexner Medical Center podporují myšlenku, že testy různých typů polštářů ukazují, že takzvané „antialergické“ polštáře vyráběné obvykle chemickou cestou mohou způsobit více alergických reakcí než polštáře z peří.
Studie dále ukazují, že materiály používané v syntetických polštářích mohou ve skutečnosti zadržovat více plísní a roztočů než prach z péřových polštářů.
Jiné studie v oblasti alergií ukazují, že prachové peří a peří není-na rozdíl od všeobecného přesvědčení podle mýtů-příčinou alergií, ale jsou to domácí roztoči, prach a plísně, které se mohou nacházet na jakémkoliv nedokonale udržovaném povrchu, nezávisle na materiálu výplně.
Lidé, kteří jsou alergičtí na domácí prach, různé plísně či domácí roztoče se nemusí zbavovat potěšení z vlastnictví péřového ložního prádla a prachového peří. Tyto alergeny nenachází v těchto produktech ideální prostředí!
Podle The American Feather and Down Council má prachové peří a peří hypoalergenní vlastnosti, které mají tendenci naopak bránit množení roztočů. Ty jsou skutečnou příčinou astmatu a alergií a odhalují další mýtus o peří.
Mezi důvody, proč je prachové peří a peří považováno za bezproblémovou volbu také pro alergiky, patří:
- Prachové peří je před použitím na výrobu polštáře nebo přikrývky důkladně vyčištěno a sterilizováno.
- Je prodyšné, což umožňuje perfektní odpařování vlhkosti a snižuje riziko plísní.
- Roztoči jsou krmeni zejména odumřelými kožními buňkami, které lidé každý den ztratí. Péřové polštáře a peřiny se dají jednoduše prát a sušit aby se udržovaly čisté a tím pádem pro roztoče ne-atraktivní.
- Polštáře a péřové přikrývky jsou vyrobeny z tkaniny s vysokou hustotou a silnými švy, které zabraňují vypadávání peří. Tato konstrukce vytváří bariéru pro prach a prachové roztoče.
- Peří a prachové peří je přírodním produktem, zatímco ostatní syntetické vycpávky jsou deriváty ropy a procházejí řadou chemických procesů.
Neexistují pro to žádné vědecké a praktické důvody, které by vedly lidi alergické na roztoče, aby nepoužívali péřové ložní prádlo. Ta představa je jen mýtus o peří.
Existuje mnoho mýtů souvisejících s peřím, které jsou považovány za fakt. Je proto důležité být dostatečně informován, abyste zjistili, které produkty jsou nejlepší a té nejvyšší kvality.
Je na čase se přesvědčit s Kamýk Daunen !
Peří můžeme definovat jako epidermální výrůstky, které tvoří vnější pokrývku dnešních ptáků. Nové objevy v oblasti paleontologie ukazují, že již v době před 150 miliony lety, bylo pokrývkou i některých, neptačích dinosaurů.
Do dnes je považováno za nejsložitější krycí strukturu všech obratlovců. Přestože peří pokrývá velkou část ptačího těla, vzniká pouze v určitých traktech na kůži. Pomáhá létat, udržovat tělesnou teplotu a zároveň hraje důležitou roli při ochraně a komunikaci.
Jedinečné vlastnosti ptačího peří poznali již naši předci před tisíci lety. Peří tedy není pouze výdobytkem moderního světa.
Rozlišujeme dva základní druhy peří: lopatkové peří, které pokrývá vnější část těla, a prachové, které se nachází pod lopatkovým peřím.
Peří skvěle izoluje ptáky před vodou či nízkými teplotami. Může být použito k vystlání hnízda nebo izolaci vajíček a mláďat. Ačkoli je peří lehké, ptačí opeření může vážit až 3x víc než samotná ptačí kostra, která je dutá a obsahuje vzduchové vaky.
Barevné vzory slouží jako kamufláž pro dravce hledající potravu. Stejně jako u ryb, mohou být horní a spodní barvy odlišné, aby poskytovali maskování během letu. Tím se v minulosti inspirovali například výrobci vojenských letadel za druhé světové války. Horní nátěr v barvě zemského povrchu znesnadnil výše letícím strojům zpozorovat letadla pod nimi, spodní část letadla byla naopak modrá, aby lépe splynula s nebem při pohledu ze země.
Ptačí peří se odedávna používalo při výrobě šípů, barevné k ozdobení rybářských návnad. Své zastoupení má i ve forenzních studiích, zejména při nárazech ptáků do dopravních letadel. Poměry izotopů vodíku v peří umožní určit zeměpisný původ ptáků.
Drůbežářský průmysl produkuje peří jako odpad, který se pomalu rozkládá. Odpad z peří se používá v řadě průmyslových odvětví, proteiny z peří byly vyzkoušeny jako lepidlo na dřevěné desky.
V některých oblastech Aljašky používali domorodé kmeny peří jako přísady při výrobě keramiky již před třemi tisíci lety, aby podpořili odolnost a pevnost proti tepelným šokům.
Orlí peří má dlouhou duchovní a kulturní tradici pro původní obyvatele Spojených států a Kanady. V dnešní době je používání orlího a jestřábího peří ve Spojených státech omezeno federálním zákonem, který držení orlího peří umožňuje pouze zapsaným členům federálně uznávaných indiánských kmenů.
V Jižní Americe pijí nápoje vyrobené z peří kondorů, největších dravých ptáků světa. V Indii se peří z indického páva používalo v tradiční medicíně jako lék na hadí uštknutí, kašel nebo třeba neplodnost. Peří velkých ptáků, především hus, se používalo k výrobě brk pro psaní již od dob středověku.
Skotský klan Campbell, který stojí za výrobou tradiční whisky, byl znám tím, že nosil na čepici peří, aby poukázal na autoritu svého klanu. Náčelníci nosili tři, jejich zástupci dva a běžní členové jedno pero.
V 18. a 19. století došlo k velkému nárůstu obchodu s chocholy pro extravagantní dámské klobouky a jiné pokrývky hlavy. Tento obchod však způsobil velké ztráty ptačím populacím. To vedlo ochránce přírody k vytvoření velké kampaně proti nošení peří na pokrývkách hlavy. V roce 1900 tak vznikl zákon, který změnil módní trendy, ale zachránil život statisícům opeřenců po celém světě. Po jeho schválení ve Velké Británii se trh s okrasným peřím v podstatě zhroutil.
V moderní době má peří nejen kulturní a náboženské využití. Peří je měkké a naprosto skvělé při zachycování tepla. To je důvod, proč se používá ve vysoce kvalitním ložním prádle, zejména v přikrývkách a polštářích. Své zastoupení najde i jako výplň zimního a outdoorového oblečení. Peří používané na vojenských pokrývkách hlavy a jiných oděvech, se získává jako odpad z chovu drůbeže. Toto peří se později barevně upravuje, a proto není nutné získávat barevné peří z volně žijících ptáků.
Spánek je nezbytnou součástí naší každodenní rutiny. Strávíme jím asi třetinu našeho času. Kvalitní spánek, jeho dostatek ve správný čas, je pro přežití stejně důležitý jako voda a jídlo. Bez spánku nemůže mozek správně fungovat, rychle reagovat a ukládat nové vzpomínky.
Dostatečně kvalitní spánek je důležitý pro celou řadu mozkových funkcí, včetně komunikace nervových buněk tzv. neuronů. Během spánku zůstávají mozek i tělo až pozoruhodně aktivní. Nedávné průzkumy naznačují, že spánek hraje roli v „úklidu“, který odstraňuje v našem mozku toxiny, které se v něm hromadí, když jsme vzhůru.
Zdravý spánek je nezbytnou součástí našeho života. Ovlivňuje téměř každý typ tkáně – od mozku, srdce a plic, po imunitní funkce, metabolismus či náladu. Výzkumy ukazují, že chronický nedostatek spánku nebo nekvalitní spánek zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, depresí či obezity.
Spánek je složitý a dynamický proces, který ovlivňuje naše fungování způsoby, kterým vědci začínají víc a víc rozumět. Dle odborníků existují 3 fáze spánku:
Fáze 1 – lehký spánek je přechod z bdění do spánku. Během tohoto krátkého období, trvající několik minut, se náš srdeční tep a dech zpomalí, uvolní se svaly s občasnými záškuby. Mozkové vlny se začnou zpomalovat ze svých vzorců denní bdělosti.
Fáze 2 – místně hluboký spánek je období lehkého spánku, než vstoupíme do hluboké fáze. Naše srdce a dech se zpomalí a svaly ještě více uvolní. Klesá tělesná teplota a aktivita mozkových vln se zpomaluje.
Fáze 3 – hluboký spánek je období hlubokého spánku, který potřebujeme, abychom se ráno cítili svěží. Probíhá v první polovině noci. Srdce a dech se zpomalí na nejnižší možnou úroveň. Naše svaly jsou uvolněné, mozkové vlny nejpomalejší.
Kolik spánku vlastně potřebujeme? Naše potřeba spánku se věkem mění a liší se i u jednotlivců stejného věku. Neexistuje žádný přesný „počet hodin spánku“. Kojenci spí 16 až 18 hodin denně, což podporuje růst a vývoj mozku. Děti ve školním věku potřebují v průměru 9 hodin spánku za noc. Dospělým je doporučených 7–9 hodin, ale po 60. roce věku bývá spánek kratší, lehčí a přerušovaný probuzením.
Každý sní. Každou noc strávíme přibližně dvě hodiny sněním, ale velkou část svých snů si nepamatujeme. Přesný účel snění není znát, ale dle vědců nám pomáhá zpracovat naše emoce. Co se nám přes den událo, napadá naše myšlenky během spánku a lidé, trpící stresem či úzkostmi, mívají často děsivé sny. Sny lze zažít ve všech fázích spánku, někteří lidé sní barevně, jiní černobíle.
Jak se dobře vyspat?
- Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu.
- Cvičte 20 až 30 minut denně, ale ne později než několik hodin před spaním.
- Vyhněte se kofeinu a nikotinu ve večerních hodinách a alkoholickým nápojům před spaním.
- Relaxujte před spaním – zkuste teplou koupel, čtení nebo jinou relaxační rutinu.
- Vytvořte si pro spánek příjemné prostředí – vyhněte se jasným světlům a hlasitým zvukům, udržujte v místnosti teplotu okolo 18 °C a nedívejte se na televizi ani nemějte v ložnici počítač.
- Neležte vzhůru v posteli. Pokud nemůžete usnout, dělejte něco jiného, jako je čtení nebo poslech hudby, dokud se nebudete cítit unavení.
FOTOVOLTAIKA
Ve spolupráci s Evropským fondem pro regionální rozvoj byla realizována výstavba fotovoltaické elektrárny, která by měla pokrýt až 30% roční spotřeby elektrické energie.
Projekt byl spolufinancován Evropskou Unií a spočívá v osazení střechy objektu společnosti solárními panely o plánovaném nominálním výkonu 204 kWp.